Company Logo

ERNO fishing feeds

V letošním roce jsme s naší mládeží z Feeder Klubu Třebíč plánovali několik výletů na jiné vody, než ty naše známé v okolí. Jako tipy na rybářské výlety padaly Pasohlávky, řeka Morava a Dyje. Pasohlávky navštěvujeme hned, jakmile nám to dovolí počasí a roztaje alespoň část ledu na nádrži. Oproti Vysočině jsou Mušovské nádrže roztáté o něco dříve a po rozmrznutí se dá ulovit pěkný cejn nebo plotice. Na Vysočině v této době ještě nebývají chytatelné ani řeky.

Jako další návrh padla řeka Morava. Ta je pro naše mládežníky velkou neznámou, znají ji pouze z MRKu. Skoro všichni viděli fotky parem, cejnů, taky sumců a pěkných kaprů.  Výsledky feederových závodů GP Moravy z roku 2010, kdy se chytalo veliké množství ryb, byly dalším faktorem, který ještě více lákal na návštěvu tohoto pěkného toku na Jižní Moravě. Nakonec jsme se rozhodli pro vícedenní akci na řece Moravě. Jako nejvhodnější termín se nám jevil konec června až začátek července, hned po skončení školní docházky. Je to jediná příležitost, jak se dá sejít v hojném počtu, než se všichni mládežníci rozprchnou na prázdniny ke svým dědečkům, babičkám a na dovolené s rodiči.

Přestávka v Uherském Hradišti.

V pátek 29. června, hned po obdržení vysvědčení jsme se vydali na cestu směr Uherské Hradiště. Bylo zde malé riziko, že někdo zatají rodičům nedobré výsledky svého ročního působení ve škole a bude nedobrovolně zadržen doma. Toto se nakonec nepotvrdilo a po desáté hodině jsme vyráželi od firmy Mitt z Třebíče hodně natěšení v plném plánovaném počtu. Trošku chmury nám dělalo počasí, které meteorologové nenápadně měnili a ochlazení po velkých vedrech odsouvali až po návratu zpět domů do Třebíče. Cesta dopadla dobře, po malé zastávce na protáhnutí ve Slavkově jsme dorazili na místo určení, do areálu rybářského svazu v Uherském Hradišti. Hradiště bylo hodně „rozbombardované“ a cesta k rybářům se nečekaně protáhla. Ani navigace si s místními nástrahami v podobě nekonečných objížděk nedokázala poradit. Trochu se zpožděním jsme koukali na pomalu tekoucí Moravu. Na hladině řeky byl vidět život, občas se udělalo kolečko a bylo vidět i zalovení dravce. Po obědě jsme vyrazili vyzkoušet, jak budou ryby reagovat na naše nachystané dobroty. Všichni jsme museli využít deštníků a proti zákeřnému sluníčku se ještě namazat opalovacími krémy vyšších ochranných faktorů. Po zakrmení pár košíčky začaly naše nástrahy neskutečně atakovat oukleje. Dva nebo tři červi nebyly pro tyto nepřítele feederařů žádným problémem. Ani zvýšení počtů červů na šest nebo osm tyto ataky ouklejí nevyřešilo. Oukleje tak dlouho červy ozobávaly, až se jim podařilo nástrahu do sebe nasoukat. Jedinou cestou bylo použití žížal nebo kukuřice. Kromě ouklejí se podařilo ulovit pár plotiček, podouství, dva stříbrňáky a malé sumečky na žížaly. Erik zapřáhl na žížalu slušnou rybu, asi sumce, ale ta mu nedala šanci. Po delším přetahování ryba kmenový vlasec přetrhla o nějakou vázku u protějšího břehu. Sice se nám podařilo nějakou spodovou rybu dostat, ale bylo jasné, že oukleje nám hodně znepříjemní lov.

Jedna z ulovených parem.

Druhý den pobytu byla na desátou hodinu naplánovaná projížďka po proudu řeky na motorové lodičce. Ráno po snídani někteří rybáři vyrazili na  řeku s vláčáky. Jediný záběr při pokusu ulovit nějakého dravce byla Milanova parma na kopyto, její délka byla těsně pod hranicí šedesáti centimetrů. Dvouhodinová vyjížďka na lodičce Kordulka po Moravě směrem k přítoku Olšavy byla za mírného větříku příjemná. Někteří si dokonce vyzkoušeli, jak se ovládá loď pomocí kormidla.  Pohled z lodičky na Moravu opravdu stál za to. Večerní lov na feedery nepřinesl nic nového. Zase ty otravné oukleje a pár spodových ryb.  Zásoby žížal se začaly tenčit a opatřit si v takovém suchu nové není žádná sranda.

Kapřík z Moravy.

Nedělní dopoledne jsme strávili ve stínu stromů opět u řeky. Skladba ulovených ryb byla stejná. Radek s Martinem ulovili v rozpětí půl hodiny dva sumce na kopyta. Jejich délka byla 107 a 80 cm. Byla to jediná změna v úlovcích. Odpoledne začalo sluníčko pekelně přidávat na intenzitě a tak se většina rybářů vydala na místní koupaliště užít si vodních radovánek. Tři vytrvalí rybáři chtěli pokračovat v odpoledním rybolovu. U řeky se nedalo na sluníčku vydržet a tak zkusili lov na slepém rameni přímo v areálu místního rybářského svazu, kde jsme byli ubytovaní. I přes velké teplo se podařilo ulovit několik menších cejnů a dva kapříky s váhou do jednoho kila. Chytání ve stínu stromů u slepého ramene bylo jediné řešení, jak pobýt ve velkých vedrech u vody. Večer u řeky před západem sluníčka se nestalo nic nezvyklého a až nepříjemní komáři zahnali všechny rybáře do spacáků.

Jeden z mnoha kapříků ulovený na slepém rameni.

V pondělí byla v plánu návštěva Martina Maťáka. Dopoledne jsme opět využili ranní stín stromů u řeky. Martin ukázal, jak loví na Moravě parmy. Do oběda se podařil na pelety jen jeden záběr, výsledkem byl pěkný bolen kolem šedesáti centimetrů. Po obědě Martin ukázal, jak se loví na feeder pomocí metod krmítek. Převislé větve na slepém rameni se ukázaly jako výborné místo k lovu. Na pelety se podařilo ulovit několik kapříků. Záběry přicházely ihned  po nahození montáže. Čím se podařilo nahodit blíže větví, tím přišel záběr dřív. Všichni si vyzkoušeli ulovit kapra pomocí metod krmítka. Bylo jasné, že tento účinný způsob lovu bude po zbytek výpravy metodou číslo jedna. Po večeři se prut s půjčeným metod krmítkem nezastavil a každý si chtěl vyzkoušet nový způsob lovu.

Martinův bolen na peletu.

Na úterní dopoledne byly naplánované feederové závody. Kvůli nepříjemným ouklejím a malé aktivitě ryb byl závod přesunut na slepé rameno. Pro nedostatek místa se závodu zúčastnili jen nejmladší feederaři, starší pomohli při zapisování úlovků. Za dvě a půl hodiny lovu se podařilo pěti rybářům ulovit 15 kapříků, 66 cejnků a jedna ouklej. Zvítězil Erik ze 160 body, 2. místo Ivo 111 bodů, 3. místo Michal 90 bodů, 4. místo Kačenka 40 bodů, 5. místo Lukáš 40 bodů. Všichni závodníci byli odměněni. Ceny pro závod jsme dostali od MO MRS Třebíč.  Na mladších rybářích bylo vidět, jak se zase o kus posunuli v rybařině dopředu a místní „bobkař“ na druhé straně ramene nevěřil, kolik ryb se v místní vodě nachází. Odpoledne nám Jirka Matej přijel ukázat, jak se míchá krmení a hlavně dovezl metodová krmítka, které byly po včerejší ukázce Martina Maťáka v kurzu. Jirka donesl pro mládežníky vlasce a nástrahy, jako jsou foukačky a malinké křupky, které v teplém počasí přinutily ryby k záběrům. Kluci přišli na to, že masňáci nadlehčení malou foukačkou i ve velkých teplech donutí místní cejny a kapříky k záběrům. Po večeři si přišel s mládežníky popovídat předseda místní organizace Moravského rybářského svazu pan Čaja. Pověděl nám všechno o řece a místních podmínkách a ve vyprávění jsme se ocitli snad úplně všude, v Britské Kolumbii, v Rusku, v Kanadě, no prostě všude. Vyprávění ukončili opět nepříjemní komáři.

Účastníci závodů s technickým zajištěním.

Středa byla posledním dnem výpravy. Dopoledne si všichni užili rybolov, aktivita ryb se spolu s hladinou řeky mírně zvedla. Koupačovi se podařilo ulovit na kukuřici pěkného lysce. Po obědě se všichni vrhli na balení a úklid areálu, abychom předali poskytnutý azyl v původním stavu.

Společné foto.

První vícedenní akci hodnotíme kladně. I přes nepříznivé počasí na rybařinu a menší aktivitu ryb se podařilo ulovit spodové ryby. Parmy jsme ulovili nakonec jen dvě. Podařili se ulovit dva větší sumci, několik sumčích miminek, podoustve, plotice, karasi, cejni i pár skaláků a kapři. Nejvíce ryb se nakonec ulovilo na slepém ramenu v areálu místní organizace, kde se ve velkých teplech dalo užít si rybařiny díky stínu stromů. Chceme poděkovat MO MRS Uherské Hradiště a hlavně panu Čajovi, že nám bezplatně poskytli areál a ubytování a udělal si na nás čas na večerní vyprávění. Dále děkuje za ukázky Martinovi Maťákovi a Jirkovi Matejovi za ukázku i za rybářský materiál. Děkujeme MO MRS Třebíč za poskytnutí cen pro závody a strejdovi Plavanovi z Fan klubu Trabucco za zapůjčení feederových prutů pro mládež. Na akci byly použity prostředky z grantu ČRS.

Feederu zdar a těšíme se na další akci.

 

RadynekBreadcrumbs


created by Pavel Svoboda, © 2012.